תוכן עניינים

בית הכנסת הגדול

בית הכנסת הגדול בעיר העתיקה
בית הכנסת הגדול בעיר העתיקה

בית הכנסת הגדול בטביליסי, גאורגיה


רקע על בית הכנסת

ישנם שלושה בתי כנסת בטביליסי ושלושתם ממוקמים בעיר העתיקה, שניים בקוט אבכזי ואחד ברחוב אנטון קתוליקוס. בית הכנסת הספרדי הגדול בטביליסי שנמצא בקוט אבכזי הוא הגדול שבהם, והוא אחד מבתי הכנסת העתיקים בגאורגיה. הוא נבנה בין השנים 1895-1903 על ידי היהודים שהגיעו עוד במאה ה 12 לעיר אחלציחה שבגאורגיה, לכן הוא נקרא גם בית הכנסת של האחלציחלים. בית הכנסת זה הוא גם הגדול ביותר באזור הקווקז ואחד העתיקים בעולם. בתקופה הסובייטית נסגר בית הכנסת והמבנה שימש כבית ספר. לאחר נפילת ברית המועצות שוקם בית הכנסת ונפתח מחדש לקהל בשנת 1995 לא לפני שערכאה משפטית של היהודים מול בדרי שושיטאשווילי, ראש עיריית טביליסי שטען שהמבנה שייך לעירייה, קבעה שבית הכנסת שייך לקהילה היהודית. כיום משמש בית הכנסת כמרכז תרבות חשוב לקהילה היהודית בטביליסי, המארח אירועים ושירותים שונים במהלך השנה.

תאור בית הכנסת

מדובר בבניין בן שתי קומות עם אולם מרכזי גדול ושני אולמות צדדיים קטנים יותר. בית הכנסת מעוטר בעבודות עץ מקושתות, חלונות ויטראז' הקירות מעוטרים לרוב בסמלים יהודיים מסורתיים כמו מגן דוד, עשרת הדיברות והמנורה. בית הכנסת מכיל גם ארון קודש, שהוא ארון המאכלס את ספרי התורה. ארון הקודש מעוטר לרוב בגילופים ולעיתים מהווה את מוקד בית הכנסת. בבית הכנסת יש גם בימה, שהיא במה מוגבהת ממנה החזן קורא את התורה.

הנקודה היהודית בגאורגיה

מלבד גיאורגים, היהודים הם התושבים העתיקים ביותר בגאורגיה. הראשונים הגיעו לגרוזיה לפני 2600 שנה, בתקופת גלות בבל. בשנת 586 לפני הספירה, כאשר נבוכדנצר מלך בבל כבש את העיר ירושלים, נאלצו יהודים רבים לעזוב את העיר וחלק מהמהגרים של אותה תקופה הגיעו גם לגרוזיה וביקשו רשות להתיישב בעיר מצ'חתה (בירת מזרח ג'ורג'יה באותה תקופה). במרוצת הזמן החלו היהודים להתיישבו ביישובים שונים של גאורגיה כמו כותאיסי, בטומי, אוני, קולאשי, לצ'חומי ועוד והקימו שם בתי כנסת.

אטרקציות בסביבת בית הכנסת הגדול בטביליסי

ליד בית הכנסת הגדול בטביליסי, תוכלו למצוא אזורי קניות, בתי קפה ומגוון אתרים היסטוריים. אטרקציות בולטות כוללות את חומות העיר העתיקה, מוזיאון יהודי, מרחצאות הגופרית, מדרחוב שרדוני ומקדש אברהם המקומי.

איך מגיעים לבית הכנסת הגדול בטביליסי

ניתן להגיע בקלות לבית הכנסת הגדול בטביליסי הוא ממוקם ברחוב קוטה אבחזי. ניתן להגיע במונית, אוטובוס או במטרו.

  • כתובת: 45 Leselidze St, Tskneti, גאורגיה

 

מסלול הגעה לבית הכנסת הגדול בטביליסי

 

טיפים לגאורגיה

גאורגיה תרבות ומסורת, טיפים
לחץ לשיחה עם נציג
ברוכים הבאים לווצאפ. מוזמנים לרשום לנו הודעה ונשמח לעזור לכם ימים א׳-ה׳ 9:00-19:00 וימי ו׳ 10:00- 13:00.